| Weight | 66 kg |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 61 × 46 cm |
| Item SKU Number | LBB5HP2475 |
| Make | Maruti Compressor Made in India |
| Model | MARUTI – 12475 – 5HP TWO STAGE PUMP |
| PUMP RPM | 800 |
| HP / KW | 5HP / 3.73/50Hz |
| No of Pistons | 2 |
| Piston Displacement | 17.32 cfm |
| LPM | 484.96 |
| m3/hr | 29.42 |
| m3/min | 0.48 |
| Pressure | 12 BAR / 175 PSI |
| Take Care | Change Oil (Enklo – 220) Monthly / Keep Air Intake Filter Clean Daily. |
| Standard Accessories | Fly wheel (Pulley), Motor Pulley. |
| Net Weight | Length 25″ Width 24″ Height 18″ In inches and Net Weight without packing 66 KG APPROX |
| Gross Weight | Length 27″ Width 26″ Height 20″ In inches and Weight without packing 68KG APPROX |
| Warranty | 12 Months Warranty Against Manufacturing Defect |
| Item Packing | Wooden Crate Packing |
High-performance bare pumps including single piston, double piston, V-type, and two-stage IR type models for industrial air compressor applications.