| Weight | 26 kg |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 33 × 36 cm |
| Item SKU Number | LBBV1DP |
| Make | Maruti Compressor |
| Model | V TYPE – 1HP SINGLE STAGE & DOUBLE PISTON PUMP |
| PUMP RPM | 700 |
| HP / KW | 1HP / 0.75/50Hz |
| No of Pistons | 1 |
| Piston Displacement | 4 cfm |
| LPM | 113 |
| m3/hr | 6.79 |
| m3/min | 0.11 |
| Pressure | 10 BAR / 145 PSI |
| Take Care | Change Oil (Enklo – 220) Monthly / Keep Air Intake Filter Clean Daily. |
| Standard Accessories | Fly wheel (Pulley), Motor Pulley. |
| Net Weight | Length 16″” Width 13″” Height 14″” In inches and Weight without packing 26KG APPROX |
| Gross Weight | Length 18″” Width 15″” Height 16″” In inches and Weight without packing 28KG APPROX |
| Warranty | 12 Months Warranty Against Manufacturing Defect |
| Item Packing | Wooden Crate Packing |
High-performance bare pumps including single piston, double piston, V-type, and two-stage IR type models for industrial air compressor applications.