| Weight | 44 kg |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 53 × 44 cm |
| Item SKU Number | LBB3HP |
| Make | Maruti Compressor Made in India |
| Model | MARUTI – 1234 – 3HP TWO STAGE PUMP |
| PUMP RPM | 800 |
| HP / KW | 3HP / 2.25/50Hz |
| No of Pistons | 2 |
| Piston Displacement | 9.79 cfm |
| LPM | 274.12 |
| m3/hr | 16.63 |
| m3/min | 0.27 |
| Pressure | 12 BAR / 175 PSI |
| Take Care | Change Oil (Enklo – 220) Monthly / Keep Air Intake Filter Clean Daily. |
| Standard Accessories | Fly wheel (Pulley), Motor Pulley. |
| Net Weight | Length 23″ Width 21″ Height 17″ In inches and Net Weight without packing 44 KG APPROX |
| Gross Weight | Length 25″ Width 23″ Height 19″ In inches and Weight without packing 46KG APPROX |
| Warranty | 12 Months Warranty Against Manufacturing Defect |
| Item Packing | Wooden Crate Packing |
High-performance bare pumps including single piston, double piston, V-type, and two-stage IR type models for industrial air compressor applications.