| Weight | 200 kg |
|---|---|
| Dimensions | 97 × 76 × 84 cm |
| Item SKU Number | LBB15HP |
| Make | Maruti Compressor Made in India |
| Model | MARUTI – 1015 – 15HP TWO STAGE PUMP |
| PUMP RPM | 800 |
| HP / KW | 15HP / 11.19/50Hz |
| No of Pistons | 3 |
| Piston Displacement | 63 cfm |
| LPM | 1764 |
| m3/hr | 107.03 |
| m3/min | 1.76 |
| Pressure | 12 BAR/ 175 PSI |
| Take Care | Change Oil (Enklo – 220) Monthly / Keep Air Intake Filter Clean Daily. |
| Standard Accessories | Fly wheel (Pulley), Motor Pulley. |
| Net Weight | Length 38″ Width 30″ Height 32″ In inches and Net Weight without packing 200 KG APPROX |
| Gross Weight | Length 40″ Width 32″ Height 34″ In inches and Weight without packing 250KG APPROX |
| Warranty | 12 Months Warranty Against Manufacturing Defect |
| Item Packing | Wooden Crate Packing |
High-performance bare pumps including single piston, double piston, V-type, and two-stage IR type models for industrial air compressor applications.