| Weight | 26 kg |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 33 × 36 cm |
| Item SKU Number | LBBSS3DP |
| Make | Maruti Compressor Made in India |
| Model | MARUTI – SS3 – 3hp SINGLE STAGE & DOUBLE PISTON |
| PUMP RPM | 700 |
| HP / KW | 3HP / 2.23/50Hz |
| No of Pistons | 2 |
| Piston Displacement | 11 cfm |
| LPM | 308 |
| m3/hr | 18.68 |
| m3/min | 0.30 |
| Pressure | 10 BAR / 145 PSI |
| Take Care | Change Oil (Enklo – 220) Monthly / Keep Air Intake Filter Clean Daily. |
| Standard Accessories | Fly wheel (Pulley), Motor Pulley. |
| Net Weight | Length 23″ Width 21″ Height 17″ In inches and Net Weight without packing 44 KG APPROX |
| Gross Weight | Length 25″ Width 23″ Height 19″ In inches and Weight without packing 46KG APPROX |
| Warranty | 12 Months Warranty Against Manufacturing Defect |
| Item Packing | Wooden Crate Packing |
High-performance bare pumps including single piston, double piston, V-type, and two-stage IR type models for industrial air compressor applications.