| Weight | 150 kg |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 69 × 69 cm |
| Item SKU Number | LBB10HP |
| Make | Maruti Compressor Made in India |
| Model | MARUTI – 1071 – 10HP TWO STAGE PUMP |
| PUMP RPM | 800 |
| HP / KW | 10HP / 7.46/50Hz |
| No of Pistons | 2 |
| Piston Displacement | 40 cfm |
| LPM | 1120 |
| m3/hr | 67.96 |
| m3/min | 1.12 |
| Pressure | 12 BAR/ 175 PSI |
| Take Care | Change Oil (Enklo – 220) Monthly / Keep Air Intake Filter Clean Daily. |
| Standard Accessories | Fly wheel (Pulley), Motor Pulley. |
| Net Weight | Length 32″ Width 28″ Height 23″ In inches and Net Weight without packing 150 KG APPROX |
| Gross Weight | Length 34″ Width 27″ Height 26″ In inches and Weight without packing 190KG APPROX |
| Warranty | 12 Months Warranty Against Manufacturing Defect |
| Item Packing | Wooden Crate Packing |
High-performance bare pumps including single piston, double piston, V-type, and two-stage IR type models for industrial air compressor applications.